Hobiji i interesovanja mogu biti odličan način da pokažeš poslodavcima da si svestrana osoba. Delimo savete o tome kako da izabereš prave hobije i interesovanja za svoju biografiju i kako da o njima pišeš na način koji će impresionirati poslodavce.
"Hobijima i interesovanjima nije mesto u radnoj biografiji"
Pogrešno!
Ako su pravilno navedeni, hobiji u radnoj biografiji mogu da ti pomognu da se izdvojiš od ostalih kandidata, pokažeš deo svoje ličnosti menadžeru za zapošljavanje, pa čak i da dobiješ posao!
Ipak, nije u svakoj biografiji potrebno navesti hobi, a istovremeno, nije svaki hobi prikladan za radnu biografiju.
Neke kompanije mogu pozitivno gledati na biografije koje uključuju hobije i interese, jer oni mogu pomoći poslodavcima da se povežu s tobom na ličnijem nivou.
Hobiji i interesovanja su blisko povezani, ali ne moraju uvek značiti isto. Hobiji su aktivnosti kojima se baviš, dok su interesovanja pasivne ideje ili teme. Na primer, možeš navesti „putovanja“ kao hobi ako je to nešto čime se redovno baviš. Ako poslodavca zanima više o tom hobiju, možda će te zamoliti da detaljnije objasniš tokom intervjua.
Ako te zanima putovanje, ali si ga malo praktikovao, to bi se smatralo interesovanjem. Ovo možeš uključiti u svoju biografiju kako bi pokazao potencijalnim poslodavcima da si otvoren za poslove koji zahtevaju putovanja u različite zemlje, na primer.
Dakle, kao što možeš videti, hobiji i interesovanja mogu dodati vrednost tvojoj biografiji ako su relevantni za posao i ako ukazuju na meke veštine koje kompanija možda traži.
Ne postoji jednostavan odgovor na ovo pitanje, jer zavisi od nekoliko faktora.
Na primer, ako si profesionalac sa mnogo godina iskustva u svojoj oblasti, verovatno možeš bez sekcije o hobijima i interesovanjima u biografiji.
Kao iskusni profesionalac, verovatno imaš mnogo veština, radnog iskustva i sertifikata kojima možeš ispuniti svoju biografiju i izdvojiti se od konkurencije.
Ako bi dodavanje sekcije „hobiji i interesovanja“ dovelo do toga da tvoja biografija prelazi na drugu stranu, svakako bi trebalo da je izostaviš.
S druge strane, ako si nedavno diplomirao i imaš malo radnog iskustva, dodavanje hobija i interesovanja u biografiju može ti pomoći da se izdvojiš kao kandidat, kao i da popuniš svoju biografiju i zauzmeš celu stranicu.
Treba da razmotriš stavljanje hobija i interesovanja u svoju biografiju kada:
Pre nego što napišeš sekciju o hobijima i interesovanjima, istraži kompaniju kojoj šalješ biografiju. Možda otkriješ da poslodavac ceni hobije i interesovanja zaposlenih van posla. S druge strane, možda otkriješ da poslodavac ima radnu kulturu u kojoj se hobiji i interesovanja manje naglašavaju.
Suština je da hobiji i interesovanja mogu poboljšati tvoju biografiju samo ako imaju veze s poslom na koji se prijavljuješ.
Često kandidati greše i navode aktivnosti koje nisu od značaja za poslodavce, poput gledanja filmova ili slušanja muzike, što ne ostavlja dobar utisak.
Da bi izbegao takve greške, pripremili smo listu najboljih hobija i interesovanja koje možeš uključiti, a koji su usklađeni s veštinama i kvalitetima koje kompanije najviše cene.
Volontiranje pokazuje tvoju društvenu odgovornost i spremnost da pomogneš drugima bez očekivanja materijalne nadoknade. Ovo govori poslodavcima da si empatična osoba koja ceni doprinos zajednici. Volontiranje takođe može da razvije važne veštine kao što su timski rad, organizacija i liderstvo. Uključivanje volontiranja u CV pokazuje da si proaktivan i da imaš širu perspektivu van svojih ličnih interesa.
Učenje stranih jezika demonstrira tvoju intelektualnu radoznalost i spremnost za kontinuirano učenje. Ovo je posebno važno u današnjem globalizovanom svetu gde se ceni višejezičnost. Pokazuje tvoju sposobnost da se prilagodiš različitim kulturama i komunikacijskim stilovima. Takođe ukazuje na dobre veštine pamćenja, discipline i upornosti, što su kvaliteti koje poslodavci visoko cene.
Bavljenje fotografijom pokazuje tvoju kreativnost i pažnju za detalje. Ova veština može biti korisna u mnogim profesijama, od marketinga do novinarstva. Fotografija takođe razvija tvoj estetski osećaj i sposobnost da prenosiš ideje i emocije vizuelnim putem. Uključivanje ovog hobija u CV može te izdvojiti kao kandidata sa umetničkim senzibilitetom i tehničkim znanjem.
Planinarenje ukazuje na tvoju avantirustičku prirodu i fizičku spremnost. Ovo govori poslodavcima da si osoba koja se ne plaši izazova i koja je spremna da izađe iz svoje zone komfora. Planinarenje takođe razvija veštine planiranja, procene rizika i timskog rada. Ova aktivnost pokazuje da ceniš prirodu i da si sposoban da se nosiš sa nepredvidivim situacijama.
Vođenje bloga demonstrira tvoje veštine pisane komunikacije, kreativnost i doslednost. Bez obzira na temu bloga, ova aktivnost pokazuje da si sposoban da artikulišeš svoje misli i redovno proizvodiš sadržaj. Takođe ukazuje na tvoju sposobnost da privučeš i zadržiš publiku, što je veština cenjena u mnogim industrijama. Pisanje bloga može pokazati tvoju stručnost u određenoj oblasti i spremnost da deliš znanje.
Sviranje instrumenta pokazuje tvoju posvećenost, disciplinu i kreativnost. Ova veština zahteva dugoročno ulaganje vremena i truda, što govori o tvojoj sposobnosti da se posvetiš cilju. Muzika takođe razvija matematičke i analitičke sposobnosti, kao i finu motoriku. Uključivanje ovog hobija u CV može te predstaviti kao svestranu osobu sa umetničkim talentom i tehničkim veštinama.
Programiranje kao hobi pokazuje tvoju tehničku orijentaciju i sposobnost rešavanja problema. Čak i ako ne apliciraš za tehničku poziciju, ova veština demonstrira tvoju logičku i analitičku sposobnost. Programiranje takođe ukazuje na tvoju spremnost da učiš nove tehnologije i prilagodiš se promenama. Ovo može biti posebno impresivno za poslodavce koji traže kandidate sa digitalnim veštinama.
Prakticiranje joge ili meditacije govori o tvojoj posvećenosti mentalnom i fizičkom zdravlju. Ovo pokazuje da ceniš ravnotežu između posla i privatnog života i da imaš strategije za upravljanje stresom. Ove prakse razvijaju koncentraciju, fleksibilnost i samosvest, što su kvaliteti cenjeni u mnogim radnim okruženjima. Uključivanje ovog hobija može te predstaviti kao uravnoteženu i staloženu osobu.
Baštovanstvo pokazuje tvoje strpljenje, pažnju prema detaljima i sposobnost dugoročnog planiranja. Ova aktivnost razvija praktične veštine i znanje o prirodi i održivosti. Baštovanstvo takođe može ukazivati na tvoju sposobnost da neguješ projekte i vidiš rezultate svog rada tokom vremena. Ovo može biti posebno relevantno za poslove koji zahtevaju dugoročno planiranje i pažljivo praćenje procesa.
Učestvovanje u timskim sportovima pokazuje tvoje liderske sposobnosti, timski duh i konkurentnost. Ovo govori poslodavcima da si sposoban da radiš ka zajedničkom cilju i da se dobro uklapaš u timsko okruženje. Sportovi takođe razvijaju disciplinu, izdržljivost i sposobnost da se nosiš sa pobedama i porazima. Uključivanje ove aktivnosti u CV može te predstaviti kao energičnu osobu sa dobrim socijalnim veštinama.
Postoji nekoliko korisnih smernica vezanih za kako pravilno da navedeš hobije i interesovanja u svoju radnu biografiju.
Pre nego što odlučiš da uključiš hobije i interesovanja, razmisli o njihovoj relevantnosti za posao za koji apliciraš. Ako tvoji hobiji demonstriraju veštine koje su bitne za tu poziciju ili te izdvajaju kao kandidata, vredi ih uključiti. Ako nisu direktno povezani sa poslom, možda je bolje izostaviti ih i iskoristiti prostor za druge, relevantnije informacije.
Ako odlučiš da uključiš hobije, možeš kreirati poseban odeljak na kraju CV-a pod nazivom "Interesovanja" ili "Hobiji i interesovanja". Ovo je čist i organizovan način da predstaviš ove informacije, a poslodavcima omogućava da lako pronađu i pregledaju ovaj deo ako su zainteresovani.
Umesto posebnog odeljka, možeš integrisati svoje hobije u druge relevantne sekcije CV-a. Na primer, ako si volontirao, to možeš uključiti u sekciju "Radno iskustvo" ili "Društveni angažman". Ako si učestvovao u sportskim timovima, to možeš spomenuti u delu o "Liderstvu" ili "Timskom radu".
Ako imaš hobi ili interesovanje koje je posebno relevantno za posao, možeš ga kratko spomenuti u svom profesionalnom rezimeu na vrhu CV-a. Na primer: "Marketing stručnjak sa strašću za digitalnu fotografiju i društvene medije".
Umesto da samo navedeš hobije, možeš ih povezati sa konkretnim veštinama koje si razvio kroz te aktivnosti. Na primer, umesto da samo napišeš "Planinarenje", možeš navesti "Planinarenje: Razvijene veštine timskog rada, planiranja i procene rizika". Ovo pokazuje poslodavcu kako tvoji hobiji doprinose tvojim profesionalnim sposobnostima.
Dok je uključivanje hobija i interesovanja u CV često korisno, postoje određene aktivnosti koje je bolje izostaviti. Ove aktivnosti mogu stvoriti negativan utisak, biti previše lične prirode ili jednostavno nisu relevantne za profesionalno okruženje.
Važno je pažljivo razmisliti o tome koje aspekte svog privatnog života želiš da podeliš sa potencijalnim poslodavcima.
Evo nekoliko aktivnosti koje se generalno ne preporučuje stavljati u CV:
Zapamti, cilj je predstaviti se u najboljem svetlu i naglasiti aspekte koji te čine atraktivnim kandidatom, istovremeno održavajući profesionalizam i relevantnost za poziciju za koju apliciraš.